Mladečský kras představuje nevelké území devonských vápenců s krasovými jevy v okolí obce Mladeč na okraji Bouzovské vrchoviny při Hornomoravském úvalu, který se skládá z jednotlivých vápencových ostrůvků Třesína a Skalky a v údolí Rachavky mezi obcemi Kovářov a Olešnice. Světle šedé jemnozrnné vápence přechází v nadloží až do šedých a tmavošedých slabě metamorfovaných a tektonicky rozrušených vápenců.
Mladečské jeskyně jsou složitým 3 patrovým krasovým systémem nepravidelným labyrintem chodeb, dómů a komínů., vytvořeným v hrubozrnných krystalických vápencích a částečně i v nekrasových horninách amfibolitech, převážně korozní činností vod podzemního toku. Délka návštěvního okruhu je 380 m s převýšením 27 m, průměrná doba prohlídky je 40 minut. Teplota vzduchu na turistické trase je 7 - 9°C, vlhkost 96 - 100 %.
Sic zima byla dlouhá, ale přišlo jaro, no spíš léto, a tak nadešel čas dohnat vše, co jsme kdy naplánovali a vymysleli :) Volba tentokrát padla na Sobotní 12° (02), a my vyrazili.
Vlak nás dovezl až do stanice Litovel město, odkud jsme se přímo přes koleje vydali kolonií zahrádek až k řece Moravě, kolem které souběžně vede červené turistické značení. Míjíme splav dělící řeku na dvě ramena a cestou potkáváme první tabuli Naučné Stezky Nové Zámky. Odkláníme se od koryta řeky a vstupujeme více do listnatého lesa, až přicházíme k dalšímu rozcestí Most přes Moravu. Odtud vede cesta po asfaltové silnici po právě rekonstruovaném a naštěstí průchozím mostě přes dálnici.
Chodníček nás dovedl až do centra vesničky Mladeč, odkud je to už jen pár krůčku k jeskyním, a nebo je tu možnost vydat se po modrém značení k dalším zajímavým místům. Volíme modrou, modrá je dobrá :) První jeskyně, kamenný oblouk Čertův most, zřícenina Rytířská síň, Řimické vyvěračky, na to vše cestou postupně člověk narazí na tomto okruhu končícím právě u jeskyní. Stoupání, klesání, ale v pozvolném stylu, to vše nás čekalo. Průzračná voda vyvěrající na povrch z hlubin jeskyní, a následný sestup právě do komplexu Mladečské jeskyně. Vlhko a chlad, krerý k jeskyním patří, a jelikož to víme, byli jsme připraveni :) Asi 40 minutová prohlídka nás seznámila s dobou dávno minulou i se situací současnou, a určitě stálo za to se zastavit a zamyslet se nad tím, co tu příroda tvoří miliony let.
Krátké občerstvení a dnešní den se chýlil ke konci tak jako náš výlet. Svižné tempo nás dovedlo stejnou cestou zpátky až do Litovle. Nyní už stačilo najít nádraží, protože jsme zvolili trochu odlišnou cestu a vydali se po druhém břehu řeky, a následné čekání příjezdu vláčku motoráčku.
Znaveni čerstvým vzduchem a kilometry v nohách, doplněni novými zážitky, s konstatováním, že pro začátek to bylo tak akorát, se vydáváme vstříc novému a nepoznanému. Vyrážíme dál, chceme víc a víc, a nikdy nebudeme mít dost. To be free…
Další sobota je den co den blíž a blíž, a nezbývá než naplánovat něco dalšího. Je tu další akce, a jak už uvedlo Intro, jedná se o Mladečské jeskyně. ( po minulém víkendu je potřeba trošku zvolnit :) ). Cestu začneme v Litovli, do které se dopravíme vlakem ( popřípadě pěšky, když by vlak nejel jak má ) z Červenky, která je na hlavní trase Olomouc - Praha. Asi se vyhneme místnímu pivovaru a dalším bodům zájmu v Litovli, a vydáme se rovnou po červené turistické značce směrem k Mladečským jeskyním.
Podél řeky Moravy, možná pár zajímavostí naučné stezky a hlavní cíl, Mladečské jeskyně. Před vstupem se teple oblékneme, teplota se pohybuje hodně nízko na stupnici, zato vlhkost dosahuje takřka extrémních parametrů. ( Já to myslím opravdu vážně! Pořádná šusťáková bunda a i mikina je nutnost! :) ) Sestoupíme do podzemí, budeme se proplétat úzkými uličkami a přitom se kochat krásami, které příroda vytvořila.
A co dál? Můžeme se kouknout ještě kousek po okolí, a pak už jen stejná cesta zpátky do Litovle, na vlak a domů. Prostě jen taková volná túra, snad se spoustou zážitků :) .