Údolí Hučivé Desné je hluboko zaříznuto mezi masivy Šindelné hory (1123m) na východě, Červené hory (1333m) na severu a Vozky (1377m) a Klínové hory na západě. Za jarního tání nebo po intenzivnějším dešti je Hučivá Desná využívána také vodáky. V Koutech nad Desnou se stéká s Divokou Desnou a vytváří tak jednu z nejrásnějších řek Moravy. Údolí Hučivé Desné je často postihováno silnými erozními vlivy. Po neskutečně silné bouři zde sesuvy půdy a balvanů v roce 1921 lety zničily několik domů a zabily 11 lidí! Stopy po tomto masivním sesuvu jsou zde patrné odnes.
Podle pověsti objevil Vřesovou studánku (1313 m.n.m.) lovec, který v těchto místech pronásledoval zraněného jelena. Jelen, když se napil vody ze studánky se uzdravil a zmizel lovci z očí. Později prý se sám lovec vyléčil z těžké nemoci pomocí vody z pramene Vřesové studánky. Jako projev díků zde pak na sloup zavěsil obraz a Vřesová studánka se stala poutním místem. V roce 1850 byla místo dřevěné kapličky vystavěna kamenná kaple, na jejíž stavbu bylo použito kamene z říčky Desné. I když stěny byly až 130 cm silné, tvořily se v nich trhliny, a tak byla kaple v roce 1927 přestavěna na kostelík.
Obří skály jsou zdaleka viditelnou dominantou, která nejen vítá, ale také se loučí s návštěvníky Jeseníků, kteří přijíždějí a zase odjíždějí vlakem. Tyčí se nad Vražedným potokem, nedaleko Ramzové a vrcholu Šerák. Jedná o skalní hradbu ze staurolitického svoru, vysokou 10-16 m, s typickými znaky zvětrávání svoru (žlábky, pokličky, skalní okno). Poskytuje výhled do údolí Bělé, za dobrého počasí až k Rychlebským horám.
Sotva byly předešlé řádky napsány, bez zdlouhavého odkládání jsme vyrazili vstříc novým místům, nové trase a novému poznání. A věřte mi nebo ne, stálo to za to.
Po krátkém rozkoukání se na krásně opraveném nádraží v Koutech nad Desnou jsme vyrazili, nejprve po hlavní silnici, a po několika desítkách kroků od rozcestí Kouty nad Desnou, pošta, již po zpevněné asfaltové cestě proti proudu Hučivé Desné, která nás provázela po většinu prvního úseku naší cesty. Takřka na konci chatové oblasti nás mile překvapil turistický přístřešek Anín se svým posezením. A zaujal nás natolik, že by nebylo od věci, někdy v příštím putování touto oblastí ho využít k přenocování, ať už se stanem, nebo jen tak v útrobách přístřešku.
Postupem času opouštíme kaskády potoka Hučivé Desné a začínáme stoupat lesem, někdy potůčky a prameny, které tvoří cestu až do samotného Sedla pod Vřesovkou. Les se rozestupuje, stromy řídnou a po chvíli již jdeme po cestě, kudy naše kroky již jednou putovali. Mohli jsme opět odbočit a vydat se rovnou na vrchol Keprník, ale tentokrát jsme si zašli ten kousek navíc a navštívili Vřesovou studánku s léčivým pramenem v útrobách přístřešku, spolu s přírodním úkazem Kamenné okno. Cestou dál, již směrem k vrcholu Keprník a turistické chatě na Šeráku, potkáváme již staré známe informační tabule, tentokrát doplněné o QR_Code, který s pokrytím mobilním internetem tvoří zajímavé zpestření. Škoda jen, že ve svém mobilu nemám čtečku QR kodů nainstalovanou :) , nemusel bych už koukat na text na tabuli, ale vše si mohl pohodlně prohlédnout v mobilu. Kam ta doba spěje? , že by nový způsob mobilní turistiky neustále online? :)
Od rozcestí Trojmezí nás čekalo již jedno z posledních stoupání a to rovnou na vrchol Keprník, za pěkného počasí, které jsme měli, obležen davy turistů s minimální možností klidného prohlédnutí si a pokochání se rozhledy. No co už, takový je uděl atraktivních a relativně snadno přístupných míst. Vše však vynahradí pohled na nedalekou Chatu Jiřího na Šeráku, která se po delším klesání a lehkém výstupu před námi zjevila. Opět vyhledávaný bod na této trase s davy lidí posedávajících kde mohou. Měli jsme štěstí, jeden stůl se uvolnil, a tak jsme mohli alespoň částečně doplnit energii a dát si něco v horku příjemně chladného.
Čas se nachyloval a my v rychlém tempu vyrazili dál. Kolem Obřích skal jsme jen proběhli, ve snaze chytit dřívější vlak, ale marně. Přece jen toho času bylo méně než by bylo na takovou vzdálenost třeba. Tak i tak krásné počasí odkrylo krásný pohled na celé seskupení Obřích skal, které jsme minule měli zahalené v mlze a o celkové mohutnosti mohli jen polemizovat. A co z toho plyne? No, že se sem jednoho krásného dne za pěkného počasí určitě zase vrátíme :). Kolem Vražedného potoka jsme sestoupili až k hrázi na něm postavené, která umožňuje po lávce jeho snadné překonání na druhý břeh. Poslední úsek už tvořila jen široká zpevněná lesní cesta, a po chvíli jsme se vynořili dole u lanovky na Ramzové. K železniční stanici už co by kamenem dohodil, z dály bylo slyšet odjíždějící vlak, a tak jsme si dali zasloužený nanuk, a vyčkali na příjezd dalšího. Pro tentokrát naše putování skončilo.
A co závěrem, krom příjemného zjištění, že i některé rychlíky jsou vedeny jako spěšný vlak a tudíž možno i na ně využít jízdenky SONE+, jen to chce předem vždy vše zjistit a ověřit :) , konečně jsme dosáhli míst jako Vřesová studánka a Kamenné okno, které jsme již dříve plánovali a nikdy to nevyšlo, ale také shodou okolností jsem se později dočetl o pravém významu kamenných mužíků, které jsme cestou potkávali.
Kdy hlavní význam kamenných mužíků je vytvoření pomyslného značení pro zlepšení orientace v místech nedostatkového značení jiného druhu, nebo jako doplňkové značení v případě špatných povětrnostních podmínek. Toto značení vytvářejí pro svou orientaci samotní turisté, a to způsobem přidávání kamene či více kamínků vždy když takovéhoto kamenného mužíka potkají. A tak je trochu s rozporem jejich určení stavba těchto monumentů do seskupení v jakém je často na místech v horách potkáváme, kdy tvoří shluk na jednom místě až se pozvolna mění v kamenné moře a nijak nevylepšují orientaci v terénu.
Tak ať každý kamenný mužík dostojí svému významu, a dovede zbloudilé duše na tu správnou cestu, TO BE FREE.
A jak to celé probíhalo minutu po minutě, se může dozvědět zde: Kouty nad Desnou – Ramzová
Jedna z oblíbených lokalit, kam se člověk vracívá třeba i víckrát do roka. Možná je to způsobeno tou krásnou přírodou a výhledy, možná snadnou dostupností, možná tou horskou chatou na vrcholku, ale tak nebo tak tohle místo mám prostě rád.
Tentokrát úplně z opačného konce, jiného výchozího místa, a tam kde obvykle začínáme, tentokrát budeme končit. Konečně navštívíme místa která, jsme už několikrát plánovali navštívit, ale také se část cesty vydáme novou trasou, kterou jsme ještě nikdy nešli.
Když změna tak změna, jako výchozí bod budou zvoleny Kouty nad Desnou. Místo snadno vlakem dostupné, sic po soukromé trati, ale dostupné a zajímavý výchozí bod kousek od Červenohorského sedla, které pro tentokrát nenavštívíme, třeba někdy příště :). Z Koutů nad Desnou se vydáme po žlutém turistickém značení přímo proti proudu potůčku Hučivé Desné, s očekáváním spousty zajímavých míst. A jak už to tak bývá údolí se mění v kopec a po chvíli budeme již stoupat vzhůru směrem k rozcestí Sedlo pod Vřesovkou. Odtud se snad už konečně vydáme kousek zpátky k Vřesové studánce a konečně spatříme kouzelný pramen.
Od Vřesové studánky se nabízí dvě cesty, stejná červená po které jsme přišli, a nebo s krátkou zajížďkou zelená a žlutá, která nás kolem Kamenného okna dovede zpátky k rozcestí Sedlo pod Vřesovkou. Já jsem pro zajížďku :). Nyní se již vydáme po červené dálkové trase E3 směrem k Trojmezí, Keprníku a chatě Jiřího na Šeráku, ke které od rozcestí Šerák vede již modré turistické značení, protože červená uhýbá dolů do Ramzové.
Chvilka odpočinku, jedno dvě pivka, gulášovou polévku v chlebu, a jdeme dál. Před námi už jen klesání k Obřím skalám, pokochání se výhledy, a od rozcestí Pod Obřími skalami dále po zeleném značení po proudu Vražedného potoka až ke spodní stanici lanové dráhy na Ramzové. Odtud jen co by kamenem dohodil k vlakové stanici Ramzová a zpátečnímu spoji domů.
Bez konce či žačátku, TO BE FREE.
Kouty nad Desnou, žst – Kouty nad Desnou, pošta – Knížecí cesta – Poniklý potok – Údolí Hučivé Desné – Sedlo pod Vřesovkou – Vřesová studánka – Červená hora, rozc. – U Kamenného okna – Sedlo pod Vřesovkou – Trojmezí – Keprník – Pod Keprníkem – Šerák, rozc. – Šerák – Pod Šerákem – Obří skály – Pod Obřími Skálami – Vražedný potok – Ramzová, lanovka – Ramzová, žst.